Často kladené otázky

1Ako si objednať Colotect vyšetrenie?
Colotect si môžete objednať u svojho lekára (všeobecný lekár, gastroenterológ, prípadne internista, onkológ), alebo u distribútora - TU. Vyplnenú a podpísanú Objednávku odošlite na colotect@zentya.sk. Objednávku si stiahnete TU.
2Čo všetko je v cene za Colotect vyšetrenie a prečo je tak „drahý“?
Colotect je inovatívne a profesionálne náročné laboratórne vyšetrenie založené na analýze DNA získanej zo vzorky stolice, ktorá sa použije na multyplexnú metylačne špecifickú PCR (polymérová reťazová reakcia). Spracovanie vzorky vyžaduje niekoľko fáz - extrakcia DNA zo stolice, metylácia a následne bisulfitová modifikácia, k čomu laboratórium potrebuje príslušné materiálne a prístrojové vybavenie, vrátane špeciálnych chemikálií, čo je tiež zahrnuté v cene testu. Vysoko špecializované spracovanie vzorky v laboratóriu je proces náročný na čas a vyžaduje si k jeho vykonaniu špeciálne kvalifikovaný personál. V cene testu je zahrnutá aj kompletná testovacia sada, letecký transport vzorky do laboratória v Bratislave a servis súvisiaci s konzultáciou výsledkov u lekára, vrátane konzultácie s genetikom v prípade potreby.
3Čo znamená % presnosti a citlivosť a aký je medzi tým rozdiel?
Presnosť (špecificita) testu je percentuálna pravdepodobnosť pozitívneho nálezu u pacienta, ktorý má dané ochorenie. Citlivosť (senzitivita) testu vyjadruje schopnosť (%) záchytu konkrétneho ochorenia v jeho rôznych štádiách.
4Aká je spoľahlivosť a presnosť testu?
Test Colotect je vysoko spoľahlivý na záchyt CRC (88%) a vysoko presný (až na 93%).
5Kedy treba absolvovať Colotect vyšetrenie?
Riziko CRC sa dramaticky zvyšuje po 50. roku života a/alebo s pozitívnou rodinnou anamnézou. Usmernenia odborných spoločností odporúčajú skríning v intervale každé 3 roky s použitím neinvazívneho testu. Niektorí odborníci odporúčajú začať s pravidelným skríningom vo veku 45 rokov. Ak nie ste si istý, či je pre Vás Colotect vhodný, pozrite si zoznam „Colotect je určený pre Vás, ak“ na hlavnej stránke o Colotect.
6Existujú ďalšie druhy rakoviny, na ktoré je možné použiť podobnú detekčnú technológiu v ďalších potenciálnych produktoch?
V súčasnosti sú v BGI vyvíjané ďalšie produkty založené na DNA metylačných markeroch, vrátane produktov na detekovanie rakoviny pečene, žalúdka a pankreasu.
7Je tento produkt na trhu dlhšie alebo je úplne nový?
Colotect je na slovenskom a európskom trhu úplne nový produkt.
8Aký je rozdiel medzi kolonoskopiou a Colotect?
Colotect je neivazívne skríngové vyšetrenie, zatiaľ čo kolonoskopia patrí síce medzi invazívne vyšetrenia, ale okrem skríningu je to aj štandardná diagnostická a liečebná metóda.
9Čo v prípade, že dostanem negatívny výsledok Colotect?
V takomto prípade sa u vás odporúča zopakovať toto skríningového vyšetrenie o 3 roky.
10Čo v prípade, že dostanem pozitívny výsledok Colotect?
Pozitívny výsledok sa odporúča potvrdiť kolonoskopickým vyšetrením, počas ktorého je v prípade potreby možné súčasne odstrániť polypy (v závislosti od štádia ochorenia).
Objednať

Prihlásenie

Stratili ste heslo?